Forum Protectia Muncii . ro

Comunitatea celor care se ocupa cu protectia muncii, ISCIR si PSI
Acum este Lun Dec 22, 2014 7:43 am

Ora este UTC

Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 6 mesaje ] 
Autor Mesaj
MesajScris: Lun Mai 30, 2011 10:02 pm 
Neconectat

Buna Ziua!
VA rog daca se poate sa ma ajute cineva cu ce trebuie completat intr-o fisa de instruire individuala privind securitatea si sanatatea in munca pentru postul de cosmetician.
Cu legile in mare sa zicem ca e cam acelasi lucru cam pentru toate dar ce nu inteleg e cu instructiuni - cadru de securitatea si sanatate in munca pentru cosmetician( de unde le iau mai exact)

Multumesc anticipat!

Sus

MesajScris: Mar Mai 31, 2011 8:54 am 
Neconectat

Tocmai asta e ca nu le iei ci le faci tu (se pot lua si de la diversi ) cum se face o instructiune si care e rostul ei?
Prima data se identifica riscurile, In metoda de evaluare INCDPM se gaseste o anexa cu toate riscurile posibile, parcurgand anexa bifezi riscurile posibile pentru un cosmetician,
sunt relevante doua aspecte
1) cosmeticianul lucreaza intr-un salon de cosmetica
2) cosmeticianul practica meseria la domiciliul clientilor
Pentru primul caz ar fi riscuri de
-elecrtocutare
-taiere si/sau intepare cu uneltele de lucru
-ardere sau oparire in cazul procedeelor de lucru
-cadere prin alunecare (pe pardosea umeda sau pe care a cazut accidental crema sau alta solutie folosita in cosmetica
- Imbolnavire (preluare de boli infectioase sau boli de piele de la clienti)
Poate ca ar mai fi ceva legat de aerul conditionat sau de centrala pe gaze daca exista in zona
Pot fi si alte nenumarate riscuri pe care le vei observa la fara locului, cum ar fi o bataie de la o clienta/ client care a fost cosmetizat necorespunzator.
rostul instructiunii este respectarea regulilor te feresc de accidente.

Sus

MesajScris: Mie Iun 01, 2011 6:05 am 
Neconectat

Inca o nelamurire daca se poate sa va deranjez.
De exemplu pentru ajutor de bucatar pentru luna Ianuarie am urmatoarele :

1. Instrucitiuni - cadru de securitate si sanatate in munca pentru comertul cu amanuntul
- Presupun ca la astea e vorba de evaluarea INCDPM
2. Art. 2-8; 13-16; 20-21
- Sincer astea nu stiu de unde sunt si la ce se refera si daca se poate macar o idee din ce lege sau ....

3.Legea 319/2006 art. 1-5
- Astea zic eu ca sunt notiuni generale care trebuie sa le parcurgi indiferent de meserie;

4.H.G.1425/2006, art 1 , 2 , 12, 13
Astea la fel cred ca sunt generale si nu depind de meserie sau trebuie sa citesc legea si sa vad mai clar ce si cum se aplica;

Multumesc anticipat!

Sus

MesajScris: Mie Iun 01, 2011 6:46 am 
Neconectat

S-ar putea ca aricolele sa fie luate din legislatia veche referitoare la comertul cu amanuntul mi se pare ca se numeau NSSM Nr.62 (oricum nu mai sunt valabile)
Metoda de evaluare INCDPM n-are nicio legatura cu instructajul la care te-ai referit (metoda nu are articole), ci prezinta efectiv o modalitate de a afla gradul de risc mediu, respectiv situatia cat mai aproape de real de a avea un accident in societatea respectiva.
Instructajul periodic se face pe baza unei tematici anuale (in care se respecta meseria/ functia rspectiva) pe langa notiuni generale se fac instructiuni concrete pe meserii, oricum ajutorul de bucatar nu avea legatura cu comertul cu amanutul decat daca de exemplu prepara si vindea mici la tarba in piata.
Cu stima Dumitru Popa.

Sus

MesajScris: Vin Iun 03, 2011 1:44 am 
Neconectat

Pai eu doresc practic sa stiu cum sa completez o fisa de instruire individuala privind securitatea si sanatatea in munca pentru postul de cosmetician, asta implicand si ce articole pun din Legea 319/ 2006 sau orice art din alte legi pentru fiecare luna. Exemplul pe care l-am pus e doar pentru luni Ianuarie si as dori pentru meseria de cosmetician sa fac din Ianuarie pana in Decembrie.

Multumesc anticipat!

Sus

MesajScris: Vin Iun 03, 2011 6:52 am 
Neconectat

In primul rand trebuie sa definesti intervalul intre doua instructaje precum si durata unui instructaj. Aceasta se face prin instructiune proprie si deobicei este instructiunea nr.1
Nu este recomandabil sa faci instructaj lunar deoarece legea iti permite 6 luni intervalul intre 2 instructaje pentru muncitori in general iar pentru personal cu activitate de birou (TESA) legea permite 12 luni. In general instructajul lunar se face numai pentru activitati cu risc mare de accidentare, minerit, industrie grea, etc. Deci pentru cosmetician poti sa faci linistit de la 3-la 6 luni. Acum ce vei scrie in fiecare instructaj trebuie sa-ti stabilesti dupa ce ai stabilit perioada de instruire. daca ai stabilit de exemplu la 3 luni atunci poti sa imparti legea 319 in 3 parti si scri articolele respective, sau imparti HG1426 actualizata in 3 parti ( poti sa scoti articole care nu intereseaza personalul muncitor (cum ar fi componenta serviciului intern sau comitetul de securitate si sanatat in munca etc). In primul rand trebuie sa faci rost de toata legislatia din domeniul SSM si dupa accea vezi de ce ai nevoie (de exemplu de HG1051/2006 nu prea ai nevoie pentru ca un cosmetician nu transporta greutati manual) si alte HG-uri, care n-au legatura cu acesta activitate. in afara de acestea trebuie sa ai o instructiune proprie pentru cosmetician in care sa fie cuprinse riscurile existente si mijlocul de rezolvare. De eexemplu exista riscul de electrocutare prin atingere indirecta, scri in instructiune ca n-are voie sa folosesca aparatura electica cu carcasa fisurata sau alte defecte, sau sa nu o foloseasca daca este uda pe maini sau murdara de diverse solutii (unele pot fi acide sau bazice si va curenta mult mai rau decat apa).\
Cu stima Dumitru Popa.

Sus

Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 6 mesaje ] 

Ora este UTC